Start
Pismo do Prezesa PGNiG w sprawie PPE Utwórz PDF Drukuj
Redaktor: Administrator   
01.10.2014.

Wałbrzych, dnia 01 października 2014r.


Pan Sylwester Bogacki
Prezes Zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa sp. z o.o.

Szanowny Panie Prezesie

Ogólnopolski Związek Zawodowy Górnictwa Naftowego i Gazownictwa z zaskoczeniem i oburzeniem przyjął decyzję Zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa sp. z o.o.  o zawieszeniu odprowadzania składek na Pracowniczy Program Emerytalny. Z zaskoczeniem ze względu na fakt, iż podczas negocjacji w tym roku Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników PSG, kierowaliśmy się wprowadzenie zapisów w oparciu o analizę kosztową dotychczas funkcjonujących Układów Zbiorowych Pracy w byłych spółkach dystrybucyjnych i w kosztach tych była ujęta kwota przeznaczona na PPE. Wspólną decyzję Zarządu PSG i Strony Społecznej zrównaliśmy we wszystkich Oddziałach Spółki wysokość odprowadzanej składki. Kwota ta zawarta była w planie działalności gospodarczej.

Z oburzeniem w wyniku podjęcia jednostronnej decyzji bez zgody reprezentacji Pracowników, mimo, że działacie Państwo w sposób podstępny zgodnie z prawem kwalifikując tę decyzję do drugiej grupy Ustawy o PPE, to nie widzimy żadnych przesłanek ekonomicznych powodujących konieczność pozbawienia Pracowników, choć zamrożonego do wieku emerytalnego, ale jednak dochodu 7% stanowiącego i tak niewielkie możliwości zapewnienia sobie godnej emerytury.

Wyniki finansowe działalności spółek dystrybucyjnych w przeszłości jak i spółki po konsolidacji nie stawiają nas w szeregu innych z Grupy Kapitałowej PGNiG przynoszących straty czy mających wizję upadłości. Wprost przeciwnie  mimo różnic w uzyskiwanym zysku w poszczególnych latach wynikających z aury i sprzedaży w okresie zimowym, dystrybucja gazu zawsze przynosiła i przynosić będzie zyski w znaczny sposób zasilające PGNiG jak też dywidendę dla Skarbu Państwa. Pozbawienie Załogi tej Spółki kolejnego składnika płacowego wskazuje, że Zarząd PSG idzie na całkowitą „łatwiznę” prowadząc działania oszczędnościowe kolejny raz te najłatwiejsze bo kosztem załogi.

Nasz Związek w dotychczasowej formie Dialogu Społecznego starał się godzić sytuację ekonomiczna Spółki, czynniki i naciski zewnętrzne z potrzebami załogi, uważając, że trudny okres konsolidacyjny należy w sposób rozważny przejść mając podstawowy priorytet jakim jest zachowanie miejsc pracy. Ten właśnie główny powód stanowił o wielokrotnym zrozumieniu dotychczasowych decyzji Zarządu w innych kwestiach, w tym płacowych.

Dziś po Państwa jednostronnej decyzji w zaciszu gabinetów, straciliśmy zaufanie do sensu współpracy w czekających nas zmianach strukturalnych Spółki widząc, że podejmowane decyzje mogą jedynie przynieść tylko negatywne skutki dla Załogi.

Szanowny Panie Prezesie

Przejął Pan Spółkę zatrudniającą Pracowników w tym w większości z długoletnim stażem, którzy budowali polskie gazownictwo z oddaniem jak też rosnącymi umiejętnościami przez lata pracy, którzy wykonywali i wykonują swoje obowiązki na rzecz Społeczeństwa. Nigdy w historii tej firmy nie wstrzymano dostaw gazu do odbiorców. Nie ma możliwości fuszerki czy zaniedbań. Każdy z pracowników od lat znających właśnie tą specyfikę i wynikające z niej zagrożenia, stara się uczciwie na swoje wynagrodzenie zarobić a które jak doskonale wiemy jest lekko poniżej średniej przemysłu.
Od przynajmniej 3 lat pracujemy w atmosferze ciągłego zagrożenia miejsca pracy powodowanego kolejnymi opracowaniami doradców i zmianami w składach Zarządów. Dziś cierpliwość Pracowników i ich reprezentantów w Związkach Zawodowych jest na pograniczu wytrzymałości.

Zwracam się do Pana i Członków zarządu naszej Spółki o wycofanie się z tej decyzji i podjęcie próby Dialogu Społecznego w tej sprawie.

Z poważaniem

Przewodniczący
Ogólnopolskiego Związku Zawodowego
Górnictwa Naftowego i Gazownictwa

Dariusz Matuszewski

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »