Start
Stanowisko Prezydium OZZ GNiG w sprawie Sytuacji w Polskim Górnictwie Utwórz PDF Drukuj
Redaktor: Administrator   
15.01.2015.

Image 

Wałbrzych, dnia 12 stycznia 2015r.

STANOWISKO PREZYDIUM
OGOLNOPOLSKIEGO ZWIĄZKU ZAWODOWEGO
GÓRNICTWA NAFTOWEGO I GAZOWNICTWA
w sprawie sytuacji w polskim górnictwie węgla kamiennego i poparcia dla działań 
ZWIĄZKU ZAWODOWEGO GÓRNIKÓW W POLSCE

Ogólnopolski Związek Zawodowy Górnictwa Naftowego wyraża solidarność ze Związkiem Zawodowym Górników w Polsce w obliczu trudnej sytuacji Pracowników polskich kopalń.

Nasz Związek w ciągu swojej wieloletniej działalności wielokrotnie negocjował warunki ze stroną rządową i ma świadomość jak ciężko przebić się z argumentami na rzecz ludzi pracy wobec ignorancji strony rządowej i jej lekceważenia spraw pracowniczych.

Dla Górników i Ich Rodzin kwestia rozwiązania problemów w polskim górnictwie węgla kamiennego jest sprawą bytu i przetrwania, dlatego też pragniemy udzielić wszelkiego wsparcia dla Związku Zawodowego Górników w Polsce w ich zdeterminowanej walce o przyszłość ludzi pracujących w jednym z najbardziej trudnych i niebezpiecznych zawodów. Nasz Związek z oburzeniem przyjmuje postawę Rządu, który od miesięcy składając publicznie zapewnienia o priorytetowym traktowaniu spraw Górników lekceważy najważniejsze dla nich sprawy jakim są pewność zatrudnienia i godne wynagrodzenie.

W pełni popieramy oczekiwania protestujących Górników pamiętając, iż poprzedni Premier III RP w jednym ze swoich wystąpień poświęconych sytuacji w górnictwie węgla kamiennego deklarował, iż podmioty kontrolowane przez Skarb Państwa nie są nastawione na zysk, jako główny cel ich działalności. Zasadniczym ich zadaniem jest realizacja polityki energetycznej państwa. Premier Rządu publicznie zadeklarował, iż implementacja polityki energetycznej może i powinna wiązać się z bezpieczeństwem zatrudnienia. Również jego następczyni Pani Premier Ewa Kopacz kwestie spraw Górników przedstawiła w swoim expose jako kluczową w polityce Rządu. W rzeczywistości, sposób prowadzenia rozmów z Organizacjami reprezentującymi Górników dowodzi, że elity rządzące są całkowicie oderwane od społeczeństwa i ludzi pracy.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Górnictwa Naftowego i Gazownictwa jako branża funkcjonująca w tym samym co Górnicy sektorze paliwowo – energetycznym doskonale rozumie determinację Waszego Związku i ma świadomość jak przebiegają negocjacje z urzędnikami państwowymi, którzy nie doświadczyli ciężkiej i niebezpiecznej pracy, którzy nie mają żadnego zrozumienia dla kwestii społecznych w służbie których powinni pracować.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, który ma siedzibę w mieście, w którym likwidacja kopalń doprowadziła do zapaści ekonomicznej i społecznej, co do dnia dzisiejszego skutkuje jednym z najwyższych wskaźników bezrobocia w Polsce, życzy Związkowi Zawodowemu Górników w Polsce siły i determinacji, a także nieustępliwości wobec strony rządowej. Nasz Związek w pełni popiera Wasze działania
i deklaruje jedność z Górnikami i ich przedstawicielami.

W imieniu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego
Górnictwa Naftowego i Gazownictwa
PRZEWODNICZĄCY
DARIUSZ MATUSZEWSKI

Zmieniony ( 03.02.2015. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »