Start
Stanowisko OZZ GNiG w sprawie sytuacji w JSW Utwórz PDF Drukuj
Redaktor: Administrator   
03.02.2015.

STANOWISKO
OGOLNOPOLSKIEGO ZWIĄZKU ZAWODOWEGO GÓRNICTWA NAFTOWEGO I GAZOWNICTWA
w sprawie poparcia dla działań Związków Zawodowych Jastrzębskiej Spółki Węglowej
oraz Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno – Strajkowego Regionu Śląsko - Dąbrowskiego

Ogólnopolski Związek Zawodowy Górnictwa Naftowego wyraża solidarność ze wszystkimi, którzy stanęli do walki o prawa pracownicze Górników w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Górnictwa Naftowego i Gazownictwa wyraża zdecydowany sprzeciw przeciwko działaniom oszczędnościowym polegającym wyłącznie na uszczuplaniu wynagrodzeń Pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Szukanie oszczędności wyłącznie po stronie kosztów pracy stało się w dzisiejszej Polsce normą dla Rządu i Pracodawców. Oszczędzanie na ludziach, którzy wykonują jeden z najcięższych i najbardziej niebezpiecznych zawodów jest - zdaniem naszego Związku - działaniem haniebnym i niedopuszczalnym. W pełni popieramy Związki Zawodowe działające w Jastrzębskiej Spółce Węglowej w ich walce o odwołanie Prezesa Zarządu, który nie potrafi wprowadzać żadnych rozwiązań poza okradaniem swoich Pracowników.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, mający swoją siedzibę w Wałbrzychu – w mieście, w którym likwidacja kopalń doprowadziła do wieloletnie zapaści ekonomicznej i społecznej, co do dnia dzisiejszego skutkuje jednym z najwyższych wskaźników bezrobocia w Polsce - rozumie i w pełni popiera determinację Związków Zawodowych, które jako jedyne bronią interesów ludzi pracy. Jednocześnie, wyrażamy ogromny niepokój wobec działań skierowanych przeciwko działaczom związkowym zaangażowanym w obronę Załóg Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Ochrona dla liderów związkowych jest niezbywalnym prawem, którego pogwałcenie jest niedopuszczalną metodą zastraszania ludzi, stających w obronie innych.

Górnicza jedność jest dla nas wzorem i mocno wierzymy, że Związki Zawodowe Jastrzębskiej Spółki Węglowej nie będą osamotnione w walce o najważniejsze interesy pracownicze, które nie są przywilejem, ponieważ wynagrodzenie za ciężką i niebezpieczną pracę jest prawem pracownika, nie zaś łaską pracodawcy.

W imieniu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego
Górnictwa Naftowego i Gazownictwa
PREZYDIUM ZWIĄZKU

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »