Start
Apel Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych w sprawie ZFŚS Utwórz PDF Drukuj
Redaktor: Administrator   
23.10.2017.

 

Koleżanki Koledzy
Przewodniczący Oddziałów i Sekcji
Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa

Zwracam się do Koleżanek i Kolegów o niezawodne poparcie akcji Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych i podjęcie działań zgodnie z apelem podpisanym przez Przewodniczącego OPZZ.

Przewodniczący OZZ GNiG
Dariusz Matuszewski

 

Materiały do pobrania

Image  Apel (335 kB)

Image  Stanowisko Prezydium (210 kB)

Image  Opinia okołobudżetowa 2018 (4,43 MB)

 

Apel Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych

Image Koleżanki i Koledzy
Przewodniczący/Prezesi
organizacji członkowskich OPZZ


Szanowne Koleżanki,
Szanowni Koledzy,

 Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych od wielu lat domaga się pełnego odmrożenia odpisu na fundusz świadczeń socjalnych dla wszystkich grup zawodowych. Zadaniem funduszu jest łagodzenie różnic w poziomie życia pracowników i ich rodzin, a adresatami są rodziny o najniższych dochodach. O naszym postulacie stale przypominamy stronie rządowej podczas prac Rady Dialogu Społecznego, opiniując projekty budżetu państwa na kolejne lata oraz prowadząc rozmowy z przedstawicielami Ministerstwa Finansów.

W ubiegłym roku udało się doprowadzić do częściowego odmrożenia odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS) na rok 2017. Zamrożona w latach 2012-2016 podstawa naliczania odpisu wzrosła o 91,73 zł. Nie zmieniła się jednak wysokość odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli oraz dla pracowników uczelni publicznych.

Niedawno wicepremier, minister rozwoju i finansów, Mateusz Morawiecki zaproponował w projekcie tzw. ustawy okołobudżetowej, aby w 2018 r. utrzymać zamrożenie odpisu na fundusz świadczeń socjalnych na poziomie roku 2017. Oznacza to, że wysokość odpisu na ZFŚS nie zmieni się i będzie wynosić 1185,66 zł. Zmianie nie ulegnie także wysokość odpisu na ZFŚS dla nauczycieli oraz dla pracowników szkół wyższych, jak również dla emerytów i rencistów otrzymujących świadczenia z zaopatrzenia emerytalnego służb mundurowych. Nie może być na to naszej zgody.

Wprowadzenie w życie powyższych propozycji wywoła negatywne skutki społeczne i ekonomiczne, przede wszystkim w postaci ubytku dochodów podatkowych i zwiększenia skali ubóstwa i wykluczenia społecznego pracujących. Dlatego OPZZ, w opinii do projektu ustawy okołobudżetowej i stanowisku Prezydium z 18 października 2017 r. w sprawie wysokości odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych  w 2018 roku (dokumenty w załączeniu), zwróciło się do wicepremiera Mateusza Morawieckiego z wnioskami o:

  • odmrożenie odpisu na ZFŚS w 2018 r. tj. do wysokości 1434 zł,
  • odmrożenie odpisu na ZFŚS dla nauczycieli oraz dla pracowników szkół wyższych,
  • odmrożenie fundusz świadczeń socjalnych dla emerytów i rencistów otrzymujących świadczenia zaopatrzenia emerytalnego służb mundurowych,
  • wypracowanie i przedłożenie Radzie Dialogu Społecznego ustawowego rozwiązania, które zapewni pracownikom oraz emerytom i rencistom rekompensatę poniesionych na przestrzeni lat strat.

Każda organizacja członkowska OPZZ może pomóc w walce o zmianę projektu ustawy okołobudżetowej i przyłączyć się do akcji wysyłania apelu do wicepremiera Mateusza Morawieckiego o odmrożenie odpisu na fundusz świadczeń socjalnych.

Praca w Polsce nie chroni przed biedą, dlatego tak ważne jest, aby odpis na fundusz świadczeń socjalnych wzrastał każdego roku.

Wezwij polski rząd do przestrzegania standardów godnej pracy i wyślij do 27 października 2017 r. na adres e-mail: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć i Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć apel o odmrożenie w 2018 r. wysokości odpisu na fundusz świadczeń socjalnych.

Koniecznie prześlij go nam do wiadomości na adres: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć , abyśmy mogli jego kopię przekazać rządowi podczas najbliższego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego, które odbędzie się w 30 października br.

Z poważaniem

Przewodniczący OPZZ
Jan Guz

Zmieniony ( 23.10.2017. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »